Sunday, March 23, 2008

Jäneste ylestõus: häid munavõtteid!

Kukupai munavärvipõhjenduse kommentaarides kysib sjgelle:

Mis seos on ülestõusmisel ja jänestel, kes on ka kuidagi selle püha sümbolid?
Kas siin ei ole ühendatud kuidagi lihavõtted(paastu lõpp), JK ülestõusmine ja kevade saabumine, uue elu tärkamine(munad, pajuurvad ja jänesed).
Uurisin pisut seda teemat ja vastan: kõik on lihtne. Kui surnut teeskleval jänesel mune värvima hakata, tõuseb ta kohe yles.

Sygavamate huvidega munalistele teatab Wikipedia artikkel Easter Bunny siiski veel järgmist:
The Easter Bunny is a mythological rabbit who brings gifts and candy to children on the Easter holiday, most likely based on pre-Christian customs honoring the fertility goddess Eostre.
Ja edasi:
The German and Amish legends were most likely rooted in European folklore about hares' eggs which seems to have been a confusion between hares raising their young at ground level and the finding of plovers' nests nearby, abandoned by the adult birds to distract predators. Hares use a hollow called a form rather than a burrow. Lapwings nest on the same sort of ground, and their nests look very similar to hare forms. So in the Spring, eggs would be found in what looked like hare forms, giving rise to the belief that the hare laid eggs in the spring.
Nii et kõigi jännusõprade kurvastuseks peab nentima, et jänestel pole ylestõusmisega mingit pistmist ja ka Jeebus oli juut, mitte jänes.

 
eXTReMe Tracker